Yüz Yogası Nedir, Nasıl Yapılır? Yaşlanmaya Dur De! Yerçekimine Savaş Aç!

Yüz Yogası Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yazı www.aysetolga.com adresinden alınmıştır.

Yaşlanmaya Dur De! Yerçekimine Savaş Aç!

“Tanrıça, şifacı, şaman, bilge kadın ya da dine adanmış kadın. Hangisiyim diye sorma, çünkü sen bunların hepsini barındırıyorsun. İçinde taşıdığın o kozmik gücü hatırla, uyandır ve eline al. Sen, kudretli ana, sen bilge simyacı. Şifa gücümüzle doğanın doğal güçlerini miras alırız, doğum, dönüşüm, şifa, yeniden doğuma destek veririz. Bunlar yeryüzünün, toprak ananın, diğer deyişle Gaia’nın güçleri olduğu gibi üstündeki onun elçileri biz kadınların da güçleridir. Uzunca bir zamandır bunu sana unutturdular, şimdi hatırlama zamanı. Hadi kim olduğunu hatırla ve gücünü geri al.”

Yüz Yogası

Yüzümüzde vücudumuzdaki gibi kaslarımız var. Yüzümüzdeki kaslar yaşımız ilerledikçe gevşer ve sıkılığını kaybeder. Çözüm olarak pek çok kozmetik ürün, botoks, dolgu ya da estetik ameliyatlar gibi teknikleri çözüm olarak görebilirsiniz, ancak bence hiçbiri hem istenen etkiyi yaratmaz, hem de beklenmedik yan etkiler, ağrılar ve acılar gibi pek çok külfeti de beraberinde getirir. Sonuçta istediğiniz doğallıkta olmayabilir. Ancak yüz yogası hem kolay, hem gerçekten etkili ve üstelik de yüzde yüz doğal bir yöntemdir. Kaslarımız nasıl düzenli egzersizle çalışarak sıkı ve dinç kalıyorsa, yüz yogası da yüz kaslarımızın çalıştırılması ve yeniden şekillendirilmesini sağlıyor. Aşağıda sizler için en etkili hareketleri bulacaksınız.

Yüz Yogası Egzersizi 1:

Bu egzersizle ağız etrafındaki orbiküler ağız kasları, elmacıkkemiği kası ve içkulak salyangoz kemiği kası çalıştırılır.

Ağzınızı sıkıca kapatın ve dudaklarınızı birbirine bastırarak üstdudağın altından üfleyin. 10’a kadar sayın.

Havayı sol yanağınıza geçirin ve tekrar 10’a kadar sayın.

Şimdi havayı sağ yanağınıza geçirin ve 10’a kadar sayın.

Bu bir yanaktan diğerine hava geçişini yaklaşık 10-15 kez yapın.

Bu egzersiz oldukça kolaydır ve yanaklarınızın hemen inceltir.

Yüz Yogası Egzersizi 2:

Bu egzersiz Çin bıyığı dediğimiz burnun iki yanındaki çizgileri ve yanaklarınızı toparlamaya yardımcıdır.

İşaret ve orta parmağınızı her iki yanağınızın üstüne yerleştirin ve bastırın. Derin nefesler ile 10 sayın basıncı azaltın. Bu işlemi 10 kez yapın.

Yüz Yogası Egzersizi 3:

Çok bilinen bir başka egzersiz de alnınızı ve göz çevrenizi sıkılaştıracak. İşaret ve orta parmaklarınızı yüzünüzün iki yanında kaş üstünüze yerleştirin. Yüzük ve serçe parmaklarınız ise burnunuzun iki yanında olsun. Hafif basınçlar ile 10 saniye bastırarak nefes verin. 15 kez tekrarlayın.

Yüz Yogası Egzersizi 4:

İşaret parmağınızı kaşlarınızın iki yanına yerleştirin. Baş parmaklarınız ise ağzınızın iki yanında olsun. Nefes alıp basınçla parmakları bastırırken aynı zamanda parmakları iki ayrı yöne doğru çekerek bu bölgenin gergin kalmasını sağlayın. 10 saniye boyunca bu şekilde durun ve bırakın. Dinlenin ve tekrar yapın.

Yüz Yogası Egzersizi 5:

Tombulluğu azaltmak ve yüz kaslarını şekillendirmek için bir diğer kolay egzersiz şöyledir:

Ağzınızla derin bir şekilde hava soluyun.

Ağzınızdaki havayı sanki ağzınızı yıkarken suyu geçiriyormuş gibi yanaklarınız arasında bir yandan diğer yana geçirin.

Yüz Yogası Egzersizi 6:

Dudaklarınızı “O” şeklinde açın ve ağzınızdan hava üfleyin.

Yüz Yogası Egzersizi 7:

Bu egzersizin adı Gülen Balık Yüzü.

Yanaklarınızı içe çekin ve dudaklarınızla birlikte bir balık yüzü yapmaya ve gülümsemeye çalışın.5-10 saniye bu şekilde kalın ve bunu 5 kez daha yapın.

Yüz Yogası Egzersizi 8:

Bu egzersizle çene hatlarınız sıkılaşacak, gıdınız gidecek ve yanaklarınız daha ince ve düzgün görünecek.

Bu egzersizi yaptığınızda çene kaslarınızda ve alt çenenizde bir gerginlik hissedeceksiniz. Çene kaslarınız düzgünleşecek ve gıdık oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız. Alt dudağınızı mümkün olduğunca yukarı, üst dudağınızın üstüne getirmeye çalışın. Hatta burnunuza yaklaştırmaya çalışın. Bu şekilde 15 saniye durun. Etkili sonuçlar için bu egzersizi her gün 10 kez tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir